Wydział Aktorski (dziekanat)

MASTERCLASS

Trwają warsztaty mistrzowskie na Wydziale Aktorskim

18-22 grudnia 2023 r.

Tym razem Wydział ma zaszczyt gościć Robbie  Bowman, Dr Juliet Chambers-Coe oraz Bartosza Szydłowskiego

Robbie  Bowman - brytyjski pedagog, aktor, reżyser, z wieloletnim doświadczeniem.
Tematem warsztatów mistrzowskich są ćwiczenia Meisner Repetition.
Dla artysty,  praca aktora to „obecność”. Częścią tej  pracy jest wyostrzanie naszej świadomości na siebie i innych. W trakcie zajęć zajmiemy się ćwiczeniami uważności, które pomogą nam być obecnymi i wyostrzyć naszą świadomość.

dr Juliet Chambers-Coe zaprasza studentów na intensywny cykl warsztatów eksplorujących system analizy ruchu Rudolfa Labana. Warsztaty pozwolą na bezpośredni związek LBMS z projektowaniem
i pracą performatywną w oparciu o tekst. Na pierwszy plan wysuniemy fizyczną ekspresję aktora-ruchu jako głównego czynnika w procesie twórczym.

Bartosz Szydłowski- warsztat: „Nasłuchiwanie. Wyciszenie. Szept. Pejzaże wewnętrzne”
Studenci będą pracować z dźwiękiem, monologiem wewnętrznym, obrazem.
Inspiracją będzie przestrzeń Nowej Huty i teksty. Do współpracy zaprosił
Martę Ziębę - aktorkę, Rafała Mazura - kompozytora.

13-17 listopada 2023 r.

Studenci 3 roku aktorstwa pracują z Agnieszką Smoczyńską, Konradem Imielą oraz Lembitem Petersonem

Na warsztacie filmowym pod okiem Agnieszki Smoczyńskiej uczą się przygotowań do castingu i pracy z kamerą na planie filmowym. Samodzielnie nagrywają self- tape’s. Nad stroną realizacyjną czuwa Marcin Koszałka.

Zajęcia prowadzone przez Konrada Imielę z opracowaniem muzycznym i akompaniamentem Grzegorza Rdzaka toczą się wokół aktorskiej interpretacji tekstu mówionego w kontekście muzyki wykonywanej na żywo, a także tworzenia, wykonywania i improwizowania muzyki towarzyszącej mówionemu tekstowi.

Z Lembitem Petersonem -  estońskim aktorem, reżyserem i pedagogiem teatralnym (W latach 2016–2022 profesor Estońskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej  [EMTA] piastował funkcję kierownika Katedry Sztuki Scenicznej) pracują metodą działań fizycznych Stanisławskiego. Studenci przygotowując sceny ze  sztuki  Antona Czechowa „Mewa”: przechodzą analizę sytuacji, wydarzeń, relacji między postaciami i samych ról.

Agnieszka Smoczyńska: reżyserka filmowa. W 2015 roku zadebiutowała “Córkami Dancingu” w którym eksperymentuje z gatunkiem musicalu i filmu grozy. Nagrodzona za najlepszy debiut na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni; została także okrzyknięta „Odkryciem roku” Polskich Nagród Filmowych. Film przyniósł jej kilkadziesiąt nagród na świecie, m.in. w Fantasporto, Sofii, Montrealu i Wilnie oraz na Sundance Film Festival Film, gdzie film otrzymał Nagrodę Specjalną za „unikalną wizję i design”.  Film był z powodzeniem dystrybuowany w Japonii i w Stanach Zjednoczonych – gdzie zostal wydany w ramach prestiżowej kolekcji Criterion Collection Janus Films. Smoczyńska na zaproszenie Sydney Film Festival, Variety i European Film Promotion wzięła  udział w programie "European Cinema: Ten Women Filmmakers to Watch”. Laureatka Global Filmmaking Award ufundowanej przez Sundance Institute. Jej drugi film fabularny pt. “Fuga” mial w  premiere w Cannes w 2019 w ramach prestizowej sekcji Critic’s Week gdzie był bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. „Fuga” zdobyła  kilkanascie nagrod w Polsce i zagranicą. Smoczyńska w 2019 roku zadebiutowała w teatrze -ponownie przekraczajac ramy gatunku  tym razem holly hop dog musicalem pt. “ Świeta Kluska”. Rok temu jej anglojęzyczny debiut pt „ Silent Twins”  opowiadający prawdziwą historię June i Jennifer Gibbons miał premierę w Cannes w ramach sekcji Un Certain Regard,  prawa do dystrybucji filmu wykupił Focus Features. Smoczyńska znalazła się pośród „ Five directors to watch at Cannes 2022”. Obecnie pracuje nad swoim kolejnym filmem fabularnym.

Marcin Koszałka: operator i reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, doktor habilitowany sztuk filmowych, wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Za zdjęcia do filmów Pręgi (2004) i Rewers (2009) był dwukrotnie laureatem nagrody za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jako reżyser i scenarzysta filmu fabularnego Koszałka zadebiutował thrillerem Czerwony pająk (2015), zakwalifikowanym do konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Za film otrzymał m.in. nagrody na festiwalach w Arras i Kairze, wyróżnienie w konkursie polskich filmów na festiwalu Cinergia w Łodzi oraz nominacje do nagród Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych oraz Polskiej Akademii Filmowej Orły 2016, nagrodę za reżyserię na Festiwalu Filmów z Europy Środkowo-Wschodniej goEast w Wiesbaden. Film doceniono też nagrodą krytyków oraz specjalnym wyróżnieniem kanału kulturalnego 3sat. Czerwony pająk przyniósł też autorowi Nagrodę Specjalną na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2016 roku za „odwagę w przekraczaniu granic gatunkowych”. Film trafił do dystrybucji w kinach w Czechach i Włoszech.

Konrad Imiela: reżyser, autor scenariuszy i piosenek, wokalista, muzyk, menedżer kultury. Jako aktor zaczynał swoją karierę w Teatrze Polskim we Wrocławiu, od 2002 roku związany jest z Teatrem Muzycznym Capitol. W latach 2006-2021 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Capitolu, od 2021 roku jest dyrektorem artystycznym tego teatru. W latach 2007-2014 był dyrektorem artystycznym Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Ma na koncie kilkadziesiąt ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych, kilkanaście wyreżyserowanych spektakli i dwie solowe płyty.

Lembit Peterson – estoński aktor, reżyser, pedagog teatralny. W roku 1976 ukończył studia aktorskie i reżyserskie w Katedrze Sztuki Scenicznej Tallińskiego Konserwatorium Państwowego (7 rocznik) pod kierownictwem Voldemara Panso, który odebrał wykształcenie w GITIS u Marii Knebel – uczennicy i bliskiej współpracownicy Konstantego Stanisławskiego. Peterson pracował jako reżyser w Teatrze Młodzieżowym w Tallinnie (Noorsooteater) (1976–79 i 1985–88), Teatrze Ugala w Viljandi (1979–82) oraz w Estońskiem Teatrze Dramatycznym w Tallinnie (Eesti Draamateater (1988–90); w Teatrze Młodzieżowym także jako aktor (1976–79). Reżyserował także w Hiszpanii  (Valladolid, Teatro Cervantes) i w Polsce (Warszawa, Teatr Polski). W latach 1978–86 (z przerwami) Lembit Peterson był pedagogiem w Katedrze Sztuki Scenicznej Tallińskiego Konserwatorium. W latach 1982-86 pełnił wraz z aktorem aarne Ukskula rolę kierownika artystycznego 12 rocznika szkoly teatralnej. W latach 1989-93 wykładal aktorstwo w Koledżu Kulturalnym w Viljandi, gdzie w okresie 1991-93 pełnił funkcję kierownika Katedry Teatru. W latach 1992–2003 był kierownikiem Katedry teatru Estońskiego Instytutu Humanistycznego (Eesti Humanitaarinstituut, stopień profesorski) a w latach 1997–2016 kierownikiem Liceum teatralnego i autorskiego programu nauczania w Tallińskim Staromiejskim Kolegium Edukacyjnym (Vanalinna Hariduskolleegiumi), w ktorym pracę pedagogiczna kontynuuje aktualnie. W latach 2016–2022 z tytułem profesorskim Estońskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej  [EMTA] piastowal funkcję kierownika Katedry Sztuki Scenicznej i sprawowal opiekę pedagogiczna ( z aktorem Indrekiem Sammulem i in.) nad 30. jej rocznikiem.  Prowadził również spotkania i wykłady teatralne, kursy i kursy mistrzowskie w Hiszpanii, Polsce, Francji, Anglii, Rosji. W 1994 roku wraz z Juhanem Viidingiem, Martem Johansonem i studentami Katedry teatru Estońskiego Instytutu Humanistycznego założył teatr studyjny Theatrum, którego dyrektorem artystycznym, reżyserem i aktorem jest do dziś.

Mistrzowskie Warsztaty Teatralne współorganizowane z Fundacją "Gospodarstwo Teatralne" - dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury- państwowego funduszu celowego.

Kontakt

Wydział Aktorski

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1
30-705 Kraków
budynek D, pok. D 222

Dział Spraw Studenckich:

mgr Iwona Majchrowska
kierownik dziekanatu

mail.svgwa@afm.edu.pl
phone.svgfax 12 252 45 40

Godziny Pracy Dziekanatu
poniedziałek - 10:00 - 12:00
wtorek 10:00 - 12:00
środa 10:00 - 12:00
czwartek - nieczynne
piątek 10:00 - 12:00